چای ماسالا

menuordersearch
ma-apron.ir
۱۳۹۹/۹/۱۹ چهارشنبه
(0)
(0)
چای ماسالا
چای ماسالا

تاریخچه ی چای ماسالا : نگاهی سریع به منشاء نوشیدنی مورد علاقه ی هندوستان

تنها کلمه ی چای خود به تنهایی می تواند میلیون ها فردی را که از این نوشیدنی تمام فصول لذت می برند را آرام کند. کافیست که به آن ادویه های معطر اضافه کنید تا شما را برای تمام روز به وجد بیاورد. اما می دانید که که تا قرن نوزده، چای به شهرت امروزی خود نبوده و یا به گونه ای که امروزه از آن لذت می بریم، از آن لذت نمی بردند؟ همانگونه که می بینیم، چای ماسالا دستخوش تغییرات جهانی در هند و تمدن آسیای جنوب شرقی در طی 5000 سال شد.اولین تغییر نزدیک به ماسالا چای را می توان در منشاء سنت های متواضع کوتها دید که از چای برای اهداف دارویی در آیورودا استفاده می شد و با چایی که امروزه مصرف می کنیم بسیار متفاوت می باشد. در آن زمان هر گیاه و ادویه ی خوراکی را دم کرده و آن را مصرف می کردند اما در آن زمان این نوشیدنی ها فاقد شیر و برگ های چای بودند.

 

چای ماسالا یک قدمت طولانی در کشور هند دارد

از طرفی دیگر داستان هایی مرتبط با شهرت مصرف برگ ها در هند و جنوب شرقی آسیا وجود دارند. یکی از این داستان های حاکی از آن است که یک راهب بودایی در مسیر سفر خود به چین، چند برگ وحشی را جوید و تحت تاثیر حس انرژی بخش آن ها قرار گرفت.

باور بر این است که ترکیب و معجون دم کرده ساخته ی پادشاه  باستانی، هارشواردهانا بوده که او آن را به منظور هوشیار ماندن در جلسات درباری طولانی مدت به وجود آورده است. در زمان سلطه ی سلطان آهوم، لاچا از برگ های وحشی چای آسام ساخته می شد و به عنوان نوشیدنی خوش آمدگویی سرو می شد.

اضافه کردن شیر

چه زمانی این ترکیب مطبوع با همدم خود یعنی شیر رو در رو و با هم ترکیب شدند؟

متخصصان چای و تاریخ شناسان می گویند که این اتفاق بعدها توسط مسافران و تاجرانی که از بنگال و گجرات می آمدند و دسترسی بهتری را به چاشنی ها و شیر با کیفیت داشتند، رخ داد. این چاشنی ها به منظور طعم بخشی، به شیر اضافه شدند، این ترکیب معمولا یک نوشیدنی صبحگاهی می بود اما با شهرت این نوشیدنی در بریتانیا، خیلی زود تبدیل به بهترین نوشیدنی شد. در اوایل 1900، زمانی که جوامع چای هند، مصرف چای هندی را ترویج می دادند، برگ های چای گرانترین عنصر در این نوشیدنی بود(دستفروشان معمولا از برگ چای باقی مانده استفاده می کردند چرا که ارزانتر بودند).بنابراین، دستفروشان به منظور خوش طعمتر کردن نوشیدنی خود و همچنین استفاده از برگ چای باقی مانده، شروع به ترکیب کردن شیر، شکر و چاشنی ها شدند تا به نوشیدنی خود طعم دهند و همچنین قیمت را پایین نگه دارند. در نتیجه چای و چای ماسالا شهرت یافتند.

 

یکی از مواد اصلی چای ماسالا را می توان شیر نامید

موسسه ی تولید چای سی تی سی در سال 1960 شهرت چای را بین مردم هندی دو برابر کرد. چای به عنوان خنثی کننده ی قوی طعم شیرین، خامه ای و تند چای ماسالا عمل می کرد. سی تی سی هنوز هم یک موسسه ثابت چای ماسالا در هند می باشد.

مداخله و نفوذ بریتانیا

این امر ما را به یاد تاثیر عظیم بریتانیا در گسترش و توسعه ی ستودنی چای ماسالا می اندازد. بریتانیا شیفته ی چای بود در حالیکه تا سال 1830 چای کالای انحصاری چین بود، زمانی که تقاضا برای چای گسترش یافت چین نیز قیمت ها را افزایش داد و در اینجا بود که بریتانیا دریافت که باید راهکرد های خود را تغییر دهد. مستعمره نشینان توان شغلی را در مزارع چای آسام افزایش دادند و به سرعت بعد از برپایی و شروع کاشت چای در سال 1832، کشت چای را شروع کردند. در حقیقت صادرکنندگان چای از هند در مرحله ای بیشترین  عایدات را همراه با وسمه، چاشنی ها و گیاهان دارویی در اختیار بریتانیا قرار دادند.چای ماسالا و نفوذ انگلیس در هند

اما در هند، مصرف چای بسیار کم بود. بریتانیا به منظور تبدیل این کالا به سرمایه، آگهی های ترویجی گسترده ای را به وجود آوردند. در اوایل قرن بیستم، انجمن چای هندی(که ملک بریتانیا می بود) از  شرکت ها، کارخانه های نساجی و معادن خواست که وقفه ی چای را برای کارکنان خود مهیا کنند که در این وقفه، چای را با قیمتی ارزان بفروشند و سپس کیفیت اعتیادآور چای باقی کار مرتبط با مشهور کردن این نوشیدنی را انجام می دهد. حتی در خطوط راه آهن نیز، چای سازان این نوشیدنی را درست می کردند و آن را در ظروف سفالی (کولهار) می فروختند. بیشی نگذشت تا اینکه خطوط راه آهن مملوء از چای فروشانی شد که چای را تقدیم به مسافران می کردند و راه آهن تبدیل به استراحتگاهی برای مسافران خسته شد. مغازه های چای تبدیل به مکانهایی برای دیدار و وقت گذرانی شد و مردان در این مغازه با هم دیدار و درباره ی امور روزمره ی خود صحبت می کردند و با هم ارتباط برقرار می کردند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
پیشبند کتان
 بیمه ایران   بیمه معلم  بیمه دانا بیمه کوثر به پرداخت
call us